Utrata objętości w środkowej części twarzy, w obrębie okolic policzkowych i jarzmowych odpowiada za powstanie oznak starzenia poprzez wzrost uwydatnienia elementów szkieletu środkowej części twarzy i przyczynia się do obwisania skóry poniżej w wyniku opadnięcia tkanek miękkich, co jeszcze bardziej uwydatnia fałdy nosowo-wargowe i zarys żuchwy.
W przypadku odtwarzania objętości preferuje się „gęstsze” lub „twardsze” wypełniacze, które albo są bardziej usieciowane, albo mają większe rozmiary cząsteczek. Wypełniacze te, pod warunkiem, że zostaną właściwie podane do głębokiej tkanki podskórnej lub do przestrzeni nadokostnowej, odznaczają się dłuższą trwałością w warunkach in vivo. Według konwencjonalnych i podawanych przez producenta zaleceń, wcześniej przygotowany wypełniacz należy podać w postaci bolusa i/lub stosując nitkowate iniekcje za pomocą dołączonej długiej kaniuli 18G, tworząc tunel od okolicy jarzmowo-skroniowej do środkowej części twarzy.
Alternatywne podejście przedstawione w niniejszym artykule polega na wykonywaniu iniekcji względnie niewielkich ilości wypełniacza HA (microdepot) bezpośrednio w poddawany zabiegowi obszar, stosując strzykawkę insulinową z krótką igłą 31G. Sesje terapeutyczne powtarza się z zachowaniem regularnych odstępów, aż do uzyskania pożądanego stopnia odtworzenia objętości tkanek. To naturalne i etapowe przywracanie objętości wraz z upływem czasu wyraźnie różni się od korekcji za pomocą dużych objętości podawanych podczas jednej sesji przy stosowaniu techniki bolusa.
Łączne doświadczenie autorów zdobyte przy wykonaniu iniekcji w przypadku ponad 100 policzków w ciągu ostatnich 18 miesięcy dowodzi, że technika ta cechuje się doskonałym profilem bezpieczeństwa i działań ubocznych. Do najbardziej uciążliwych objawów ubocznych należy powstawanie siniaków po iniekcji, które są niewielkie i przejściowe. Ogólny wskaźnik powstawania siniaków jest niski i nie spotkano się z przypadkiem wystąpienia krwiaka.
Powstawanie siniaków można zminimalizować poprzez: (1) zaprzestanie przyjmowania przed zabiegiem niekoniecznych leków przeciwzakrzepowych przepisywanych na receptę, jak i kupowanych bez recepty; (2) zastosowanie bezpośrednio po zabiegu ucisku przez 5 minut oraz (3) stosowanie igieł o małej średnicy (3 IG BD), co ogranicza uszkodzenie ścian naczyń krwionośnych.
Frakcyjne wypełnianie za pomocą igieł 31G jest zapewne mniej inwazyjne, bardziej intuicyjne i stwarza potencjalnie lepszą kontrolę podawania wypełniacza, jego umiejscawiania oraz lepsze punkty końcowe terapii, które przemawiają do lekarzy i pacjentów. Zrozumienie i wykorzystanie techniki microdepot i metody frakcyjnego wypełniania umożliwia zastosowanie różnych podtypów wypełniaczy u pacjentów w ciągu jednej wizyty, co jest znane jako metoda potpourri (metoda wiązana) (opisana wcześniej przez Lim4). Proponowany 3-4-miesięczny odstęp dla frakcyjnego wypełniania jest ustalony ze względu na równoległe odstępy między kosmetycznymi iniekcjami z toksyny botulinowej, ponieważ w tych grupach pacjentów często stosuje się współdziałające produkty.
Metoda microdepot może również uzupełniać technikę wypełniania za pomocą bolusa. Nadaje się ona szczególnie do iniekcji wokół oczodołów (bruzda łzowa, boczne wgłębienie oczodołu), gdzie iniekcje długą igłą mogą stanowić spore wyzwanie. Można ją również zastosować jako leczenie uzupełniające w korekcji asymetrii będącej wynikiem początkowych iniekcji w postaci bolusa.
Do potencjalnych wad techniki microdepot należy dodatkowy czas przygotowania, potrzebny do przelania żelu wypełniacza. Metoda frakcyjnego wypełniania nie nadaje się dla pacjentów preferujących natychmiastową całkowitą przemianę, ponieważ nie będą oni zadowoleni z subtelnych, stopniowo pojawiających się zmian.
Istotną kwestią związaną z iniekcjami microdepot jest teoretyczna obawa, że światło małego kalibru igły 31G może uszkodzić lub zmienić fizyczne lub biochemiczne właściwości wypełniacza z HA i niekorzystnie wpłynąć na jego stabilność i trwałość w warunkach in vivo. Zaleca się, aby lekarze stosowali raczej kohezyjne wypełniacze HA (np. Juvederm VOLUMA; Allergan Australia, Gordon, NSW, Australia) niż ziarniste wypełniacze HA, ponieważ te drugie mogą być podatne na fragmentację, podczas wstrzykiwania przez igłę o niewielkiej średnicy. Doświadczenie autorów z techniką microdepot oraz dokumentacja fotograficzna postępów leczenia u pacjentów na przestrzeni 12 miesięcy wskazują, że wykonywanie iniekcji z wysoce usieciowanych kohezyjnych wypełniaczy z HA za pomocą strzykawek 31G nie wydaje się pogarszać trwałości wypełniaczy w warunkach klinicznych. Dlatego chcieliby oni przedstawić tę nową technikę, jako użyteczny dodatek do aktualnie stosowanych metod odtwarzania objętości środkowej części twarzy.
Komentarze
Prześlij komentarz