Trądzik młodzieńczy - naturalne schorzenie skóry

Trądzik pospolity jest najczęst­szym schorzeniem skóry a jego szczególna forma - trądzik mło­dzieńczy dotyczy około 85% chłop­ców i 80% dziewcząt.


Najczęściej to schorzenie dotyczy  dziewcząt między 14. a 17 rokiem., u chłopców między 16. a 19. rokiem życia. W trądzi­ku młodzieńczym zmiany skórne są zwykle słabo nasilone, przeważają zaskórniki i grudki, zlokalizowane głównie na twarzy i plecach. Mimo to jest to choroba odbierana przez młodych ludzi jako uciążliwa, czę­sto wpływająca negatywnie na ich samoocenę.
Złożona patogeneza trądziku i różnorodność zmian skórnych wy­stępujących w jego przebiegu stanowią poważne wyzwanie terapeu­tyczne.

 

Leczenie trądziku


Na leczenie trądziku składa się właściwa pielęgnacja skóry, le­czenie farmakologiczne miejscowe i ogólne oraz różnorodne metody zabiegowe (peelingii chemiczne, le­czenie światłem, wspomagane me­todami zabiegowymi wprowadzanie substancji aktywnych do skóry). Wśród metod zabiegowych istotne miejsce zajmuje złuszczanie naskórka wykonywane m.in. za po­mocą kwasu migdałowego i pirogronowego.

Preparaty te mają nieco odmienne właściwości. Kwas pirogronowy jest alfa-ketokwasem, który w naturalnych warunkach występuje m.in. w jabłkach, sfer­mentowanych owocach oraz occie. Peeling kwasem pirogronowym do­kładnie złuszcza skórę, jednocze­śnie ją nawilżając, oraz normalizuje wydzielanie łoju i działa przeciwbakteryjnie. Kwas ten penetruje głęboko do przewodów wyprowa­dzających gruczołów łojowych, ale dzięki nowoczesnej recepturze do­stępnych obecnie preparatów nie powoduje zwykle silnych podraż­nień. Zaczerwienienie skóry i obrzęk utrzymują się do 2 dni, jed­nak dość silne złuszczanie może uniemożliwić lub utrudniać nosze­nie makijażu. Minimalny odstęp czasu między kolejnymi zabiegami to 10-14 dni.

Natomiast kwas migdałowy jest alfa-hydroksykwasem i łagodnym środkiem złuszcza- jącym, który delikatnie usuwa ko­mórki warstwy rogowej naskórka. W naturze występuje w gorzkich migdałach, morelach i wiśniach, ma działanie bakteriostatyczne i redu­kujące przebarwienia posłoneczne i pozapalne.

W porównaniu z kwa­sem pirogronowym, działa na płyt­sze warstwy skóry właściwej bez po­wodowania jej podrażnień. Peeling migdałowy może wywoływać lekkie swędzenie, czasem zaróżowienie skóry, które mija kilkadziesiąt mi­nut po zabiegu. Złuszczanie skóry jest stopniowe, łuskowate, łatwe do ukrycia poprzez nawilżenie krema­mi.

Komentarze