Popękane naczynka krwionośne

popękane naczynka na nogach
Zacznijmy może od tego, skąd się biorą popękane naczynka oraz w jaki sposób sami pomagamy im powstać.
Otóż do czynników wpływających na powstawanie teleangiektazji możemy zaliczyć:

  • dziedziczność - odziedziczamy skłonność ich powstawania po naszych rodzicach,
  • zawody, które wymagają byśmy dużo stali w jednym miejscu, np.: pielęgniarki, fryzjerzy, nauczycieli,
  • otyłość ,
  • wpływy hormonalne, dojrzewania, ciąży i menopauzy,
  • stosowanie pigułek antykoncepcyjnych,
  • po menopauzie hormonalna terapia zastępcza,
  • fakt występowania wcześniejszych zakrzepów,
  • warunki, które powodują podwyższone ciśnienie w jamie brzusznej, takie jak nowotwory i zaparcia oraz zewnętrznie - zaciskanie ubrań (np. pasy).

 


Istnieje siedem głównych form leczenia żylaków i pajączków:


1. Pończochy uciskowe. Najbardziej konserwatywne podejście jest po prostu nosić odpowiednio dopasowane pończochy, zwłaszcza, gdy żyły powodują objawy bólu lub dyskomfortu. Te pończochy ogólnie można kupić w każdym sklepie i niektórych aptekach.

2. Zmiany stylu życia. Odpowiednia higiena skóry, utrata masy ciała (w razie potrzeby) i chodzenie może pomóc w leczeniu żylaków i pajączków.

3. Skleroterapia. Procedura ta jest dostępna od 1930 roku i jest kolejną opcją leczenia. W tej procedurze stosuje się silnie stężony roztworu soli lub specjalnie wykonanego detergentu, który jest wtryskiwany bezpośrednio do żyły, co powoduje, że żyły stopniowo zanikają - w ciągu od trzech do sześciu tygodni. Procedura jest prosta, stosunkowo tania i może być wykonywany w warunkach ambulatoryjnych.

4. Endoterapia to leczenie laserowe, w którym cienkie włókna lasera wkładamy do żyły. Impulsy światła laserowego są dostarczone wewnątrz żyły, co powoduje, że żyły zapadają się i są wchłaniane przez organizm. Procedura odbywa się ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym.

5. Metoda radiofrekwencyjna. Mała cewnik wprowadzony do żyły. Cewnik dostarcza energię o częstotliwości radiowej do ściany żyły, co powoduje jej zamknięcie i wchłonięcie. Procedurę przeprowadza się na ogół w warunkach ambulatoryjnych, ewentualnie pod miejscowym znieczuleniem.

6. Lasery i intensywne światło impulsowe (IPL). Urządzenia te wykorzystują energię cieplną do selektywnego uszkodzenia i zamknięcia nieprawidłowych naczynek. Zaletą tych zabiegów jest to, że igły nie są wymagane. Jednak, może wystąpić mały dyskomfort podczas zabiegu. Nie występują skutki uboczne (w tym odbarwienia czy pęcherze).

7. Operacja. Techniki chirurgiczne w leczeniu żylaków obejmują ligację (zależność od żyły) i demontaż (usunięcie długiego odcinka żyły). Inna procedura, ambulatory flebektomia pozwala na usunięcie większych żył powierzchniowych przez bardzo małe nacięcie, które nie wymagają szwów. Operacja może być wykonywana przy użyciu miejscowego lub ogólnego znieczulenia. Większość pacjentów wraca do domu tego samego dnia po zabiegu. Operacja jest zwykle stosowany w leczeniu dużych żylaków. 

Komentarze

  1. Mojej mamie sfinansowaliśmy wszyscy kilka zabiegów z wykorzystaniem lasera na zamykanie naczynek w https://kosmedica.pl/. Mama bardzo zadowolona i widzę, że super pozbyła się pajączków. Skóra wygląda zupełnie inaczej. Jakbym miała taki problem to też bym wybrała się na taki zabieg i też w Kosmedica.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz