Przyczyny cellulitu


U przyczyn powstawania cellulitu leżą zmiany w metabolizmie, fizjologii , diecie, strukturze skóry, płci. Są one prawdopodobnie uwarunkowane też czynnikami hormonalnymi i genetycznymi, problemami i zaburzeniami  mikrokrążenia oraz subtelnymi zmianami zapalnymi.



Czynniki hormonalne

Hormony odgrywają dominującą rolę w powstawaniu cellulitu. Estrogen może być ważnym hormonem inicjującym powstawanie i pogłębianie cellulitu. Jednak nie było wiarygodnych dowodów klinicznych do wsparcia takiego twierdzenia. Inne hormony również mogą prać udział w powstawaniu cellulitu, a należą do nich: insuliny i katecholaminy, adrenaliny i noradrenaliny, hormony tarczycy i prolaktyny.

Czynniki genetyczne

Istnieje element genetyczny w indywidualnej podatności na cellulit. Naukowcy z zespołu dr Enzo Emanuele prześledzili genetyczne ścieżki przekazywania i geny podatności na powstawanie cellulitu i ograniczyli je do poszczególnych polimorfizmów w enzymu przekształcającego angiotensynę ( ACE ) i czynnik indukowany niedotlenieniem 1A ( HIF1a ) genów.

Czynników predysponujących

Kilka czynników wykazano wpływ na rozwój cellulitu: płeć , rasy , biotyp, rozkład tkanki tłuszczowej. natomiast dużą predyspozycję na powstawanie cellulitu mają problemy z naczyniami  limfatycznymi i niewydolnością krążenia.

Styl życia

Wysoki poziomu stresu powodują wzrost poziomu katecholamin, które zostały również związany z rozwojem cellulitu. Niektóre praktyki sportowe i odpowiednie diety mogą zmniejszyć poziom tych substancji oraz spowodować zmniejszenie tkanki tłuszczowej, a to zazwyczaj skutkuje pojawieniem się cellulitu.

Komentarze